Magazyny energii to systemy wykorzystywane do gromadzenia i przechowywania energii elektrycznej. Są uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych oraz pozwalają uzyskać wiele korzyści dla ich użytkowników. Dzięki temu cieszą się coraz większym zainteresowaniem z ich strony. Co warto o nich wiedzieć oraz kiedy warto w nie zainwestować?
Spis treści
Magazyny energii – czym się charakteryzują?
Magazyny energii to urządzenia gromadzące wyprodukowaną energię elektryczną. Stosowane w połączeniu z fotowoltaiką pozwalają uzyskać znaczne korzyści związane z możliwością przechowywania wyprodukowanego prądu. Obecnie wszelkie nadwyżki energii przekazywane są bowiem do wybranej sieci energetycznej, skąd następnie w momencie zapotrzebowania istnieje konieczność wykupienia jej po wyższej cenie. Dlatego też magazyny energii mają za zadanie ten problem skutecznie wyeliminować, tak, aby korzystanie z wyprodukowanego prądu o wiele korzystniejsze dla prosumentów.
Jak działa magazyn energii?
Za gromadzenie magazynowanie energii odpowiadają odpowiednie akumulatory, które przechowują wyprodukowane nadwyżki w formie substancji chemicznej. Następnie, gdy są one potrzebne, zostają ponownie przekształcone oraz oddane do użytku. Dzięki temu wszystkie straty związane z oddawaniem energii elektrycznej oraz konieczności odkupienia jej po wyższej cenie zostają skutecznie wyeliminowane. Oprócz tego istnieje możliwość wykorzystania energii w sytuacji, gdy prąd w sieci elektrycznej nie będzie płynąć (np. na skutek uszkodzenia lub awarii). Tego rodzaju akumulatory są powszechnie stosowane w wielu innych systemach, na przykład jako stacje zasilania awaryjnego. Dlatego też są to sprawdzone urządzenia o potwierdzonym działaniu.
Jak i kiedy dobrać odpowiedni magazyn energii?
Magazyn energii można wybrać zarówno w momencie instalacji paneli fotowoltaicznych, jak i również zdecydować się na jego montaż w późniejszym czasie. Fakt ten nie będzie miał negatywnego wpływu na pracę systemu. Jest to bowiem urządzenie, które dobiera się odpowiednio do zapotrzebowania, czyli łącznej mocy wszystkich urządzeń, które magazyn energii będzie musiał zasilać, a także do wybranej instalacji fotowoltaicznej. Jednak kwestie te należy pozostawić specjalistom, którzy profesjonalnie obliczą moc magazynu energii zgodnie ze stanem faktycznym. Kwestie te mają duże znaczenie ze względu na późniejszą efektywność wybranego magazynu energii.
Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?
Wybierając magazyn energii dla swojego domu, możesz zdecydowanie efektywniej korzystać z wyprodukowanej energii, a także zarządzać nią w momencie, gdy sieć elektryczna zostanie odłączona. To jedna z ważniejszych zalet tych systemów, które pozwalają całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu. To korzystne rozwiązanie szczególnie w momencie wysokich cen energii elektrycznej oraz nieustannych zmian na rynku energetycznym. Dlatego też, jeśli chciałbyś o wiele efektywniej wykorzystywać oraz zarządzać wyprodukowaną energię elektryczną, zdecydowanie powinieneś rozważyć tę inwestycję.