„Brak pamięci, usuń lub odinstaluj niepotrzebne pliki” – to komunikat, z jakim spotkała się zapewne większość użytkowników telefonów komórkowych. Producenci telefonów próbują temu zaradzić, wyposażając swoje produkty w coraz to większą przestrzeń dyskową, ale producenci oprogramowania wykorzystują te dodatkowe zasoby i tworzą coraz to bardziej rozbudowane aplikacje, które wymagają więcej miejsca. W sklepach można już zakupić telefony z pamięcią 64 GB i wyższą, ale należy też pamiętać, że większość użytkowników telefonów przekazuje swoje aparatu rodzinie lub sprzedaje na rynku wtórnym.
Co zrobić z telefonami, w których pamięć to zaledwie 8 lub 16 GB? Remedium może być instalowanie aplikacji na karcie SD, czyli zewnętrznej pamięci.
Chwileczkę, nie wszyscy potrafią skojarzyć słowa instalacja czy pamięć z aparatem telefonicznym, co ma jedno wspólnego z drugim? W takim razie cofnijmy się do początku.
Telefon przeszedł długą drogę, od momentu wynalezienia i opatentowania w 1876 r. przez Aleksandra Bella, poprzez pierwsze telefony komórkowe Motoroli z 1973 r. aż po pierwszy telefon z systemem Android. To był 23 września 2008 roku, w tym dniu właśnie odbyła się premiera pierwszego telefonu komórkowego z systemem Android, był to Model Dream od firmy HTC, w Polsce sprzedawany pod nazwą G1 przez sieć Era (obecnie T-Mobile).
To był niezaprzeczalny krok milowy. Telefony z systemem Android rozpoczęły oszałamiającą karierę, wypierając starszych, klawiszowych braci. I pomimo mocnej konkurencji ze strony o rok starszego iPhone otwartość i kompatybilność systemu Android pozwoliła telefonom z tym systemem stać się nr 1 na świecie pod względem ilości użytkowanym aparatów.
Obecnie nie wyobrażamy sobie obecnie życia bez telefonu komórkowego. Nasze urządzenia nie służą już do dzwonienia czy przesyłania wiadomości tekstowych, są to prawdziwe kombajny multimedialne. Rozwój technologii pozwolił na ogromną miniaturyzację. To, co kiedyś było zarezerwowane dla komputerów stacjonarnych, zostało przeniesione dzięki nanotechnologii do miniaturowych rozmiarów i upchnięte w opakowaniu mieszczącym się w kieszenie. Parametry typu 8 GB pamięci RAM czy 512 GB przestrzeni dyskowej, dawniej zachwycały w komputerze domowy, obecnie pojawiają się w telefonach komórkowych.
I tak właśnie należy traktować telefon komórkowy, jest to komputer zarządzany przez system operacyjny. Tak jak komputer pozwala on na instalowanie różnego typu aplikacji, do biurowych, poprzez użytkowe aż po gry i rozrywkę. Brak odpowiedniej ilości miejsca w pamięci telefonu to też potencjalne problemy z jego działaniem.
Co, jeżeli nasz telefon nie jest super hiper flagowym modelem i co jakiś czas komunikuje brak pamięci? Rozwiązaniem będzie dodanie mu zewnętrznej pamięci w postaci karty SD oraz umożliwienie instalowania na niej aplikacji.
Spis treści
Jaką kartę pamięci zakupić?
Tutaj kierujemy się zasadą im więcej, tym lepiej, patrząc na dwa parametry. Pojemność karty, czyli ilość dostępnego na niej miejsca, po drugie klasa karty. Ten parametr będzie mówił o prędkości jej pracy w trybie zapisu i odczytu, czyli jak szybko telefon będzie w stanie odnaleźć na niej potrzebne dane.
Istnieją też pewne ograniczenia, każdy telefon ma podane w specyfikacji, jaka jest maksymalna pojemność karty, którą będzie w stanie obsłużyć. Drugim ograniczeniem jest posiadany budżet, karty o dużych pojemnościach są niestety drogie. Spokojnie, powinna wystarczyć karta o pojemności 32 lub 64 GB.
Jak namówić telefon, aby instalował aplikacje na karcie pamięci?
Możliwość takiego ustawienia istnieje w systemie Android od jego wersji 6. W starczych wersjach systemu opcja była zależna od jej dodania przez producenta lub zainstalowania zewnętrznej aplikacji, która to umożliwi.
Aby aplikacje instalowały się na karcie SD, należy znaleźć w menu telefonu ustawienia, a następnie ustawienia pamięci. W zależności od modelu i producenta nazwa ta może się trochę różnić. Większość urządzeń, będzie miała możliwość stałego ustawienia miejsca instalacji. I właśnie to ustawienie należy odnaleźć. Może być ono ukryte pod nazwą np. domyślna lokalizacja instalacji. Należy wtedy wybrać opcję instalacji wszystkich możliwych aplikacji w pamięci zewnętrzne. Możliwych, dlatego że nie wszystko można zainstalować w pamięci zewnętrznej, takiej operacji nie poddadzą się aplikacje powiązane z pracą systemu. W ten sposób rozwiązujemy problem z pamięcią dla aplikacji instalowanych w przyszłości. Warto też zadbać o zainstalowane już aplikacje.
Jak przenieść aplikację do pamięci zewnętrznej?
Zawsze część instalowanej aplikacji musi dodać swoje informacje do systemu, bez tego nie można by jej uruchomić. Dlatego też, pomimo instalowania aplikacji na karcie SD należy zapewnić miejsce w pamięci telefonu. Można to wykonać poprzez przeniesienie już zainstalowanych aplikacji na kartę SD. Aby to wykonać, należy wejść w opcję ustawień telefonu i znaleźć pozycję aplikacje. Wyświetli się lista zainstalowanych w telefonie programów. Wchodząc w każdy z nich, wyświetlą się informacje o programie oraz opcja przenieś na kartę SD. Jeżeli funkcja jest nieaktywna, oznacza to, że dana aplikacja musi zostać w telefonie ze względu na jej powiązania z systemem operacyjnym.
Czy można ominąć ograniczenia telefonu?
Oczywiście, że tak. System Android jest systemem otwartym, pozwalającym na dużą ingerencję w jego strukturę. Będzie to wymagało tzw. roota, czyli usunięcia zabezpieczeń producenta sprzętu oraz specjalnego oprogramowania komputerowego, dzięki któremu można poustawiać wszystko po swojemu. Ten sposób niesie jednak za sobą spore ryzyko uszkodzenia systemu operacyjnego i jest zalecany tylko dla zaawansowanych użytkowników. Dodatkowo ingerencja w zabezpieczenia producenta anuluje prawa do gwarancji sprzętu.
Warto już na początku użytkowania telefonu zadbać o dodatkową pamięci i ustawić instalację aplikacji na karcie SD. Szczególnie jeżeli nasz telefon posiada 32 GB pamięci lub mniej. Oszczędzi to w przyszłości sporo zachodu z przenoszeniem aplikacji z jednej pamięci do drugiej.