Zwiedzanie muzeów, poznawanie zabytków czy odwiedzanie nowych miast to doskonały moment na skorzystanie z systemu Audio Guide, czyli audioprzewodnika. To coraz bardziej popularny model przekazywania informacji o odwiedzanych obiektach, który wykorzystywany jest w wielu krajach na świecie.
Spis treści
Audioprzewodnik – jak działa?
Audio guide to najczęściej stworzone, w pełni interaktywne, nagrania lektora, traktujące o danym obiekcie. Audioprzewodniki z powodzeniem wykorzystywane są w wielu światowych muzeach czy przy okazji zwiedzania zabytkowych budynków. Nagrane teksty dostępne są najczęściej w kilku, najbardziej popularnych językach, przez co możliwość skorzystania z tego systemu mają różne nacje.
Audioprzewodnik pozwala na swobodne zwiedzanie obiektu, a zwyczajowo przy oznaczonym punkcie (np. tablicy interaktywnej) znajduje się informacja, które nagranie, należy odtworzyć. Ogromną zaletą korzystania z tego systemu jest fakt pełnej kontroli przez użytkownika. W praktyce oznacza to, że zwiedzający ma możliwość zatrzymania w każdej chwili odtwarzanego nagrania. Zwyczajowo urządzenia wyposażone są także w regulację głośności czy możliwość ponownego wysłuchania nagranych komunikatów. To potęguje komfort użytkowania.
Audio guide – jak skorzystać?
Udając się do muzeum czy miejsca zabytkowego, coraz więcej obiektów oferuje skorzystanie z tej oferty. Przy kupnie biletu wstępu, warto zapoznać się z ofertą audioprzewodnika. Usługa najczęściej będzie do wykupienia w kasie obiektu. Warto jednak zaznaczyć, że stałe rozpowszechnienie urządzeń przenośnych, w tym smartfonów czy tabletów, skłoniło m.in. liczne muzea do zmiany polityki względem systemu audio guide. We wcześniejszej fazie, właściwie wyłącznie, oferowano wypożyczenie dostępnego na miejscu urządzenia, na którym były zainstalowane wszystkie audycje. Obecnie, coraz częściej wykorzystuje się sprzęt, który każdy zwiedzający ma przy sobie. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na swój smartfon lub tablet i korzystać dokładnie, tak jak w przypadku tradycyjnego audioprzewodnika. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, a często zmniejszające koszt samej usługi, ze względu na mniejsze koszty po stronie obiektu.
Czy warto korzystać z audioprzewodnika?
Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o odwiedzanym miejscu, skorzystanie z audioprzewodnika może okazać się doskonałym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że uzupełni wiedzę o prezentowanym miejscu. Jeśli dołączymy do tego wspomniany wyżej komfort użytkowania – można uznać, że jest to jedna z ciekawszych form wzbogacenia wizyty.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że zwiedzanie nowego miejsca, bez żadnego przewodnika, nie dostarcza aż tak wielu informacji. Audio guide pozwala na poznanie miejsc od dodatkowej strony, angażując też uczestnika, poprzez tworzenie historii i dodatkowego obrazowania sytuacji lub historii, które miały miejsce w zwiedzanym obiekcie.
Audioprzewodnik czy przewodnik tradycyjny?
Należy podkreślić raz jeszcze, że samodzielne zwiedzanie jest dużo mniej efektywne dla uczestnika. Nie ma zatem wątpliwości, co do tego, że warto wspierać się dodatkowymi informacjami. Wybór pomiędzy systemem audio guide a tradycyjnym przewodnikiem będzie kwestią indywidualną. Jako zalety systemu audio guide należy wskazać możliwość indywidualnego sterowania i odtwarzania informacji względem własnych preferencji. W przypadku przewodnika tradycyjnego nie ma takiej możliwości.
Będąc w najbliższym czasie np. w muzeum, warto zapoznać się z opcją audio guide. Zazwyczaj stosunkowo niski koszt pozwoli na zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, który dogłębnie oprowadzi po zwiedzanym miejscu. To z kolei da doskonałą okazję do poznania nowych, ciekawych historii. Zupełnie inaczej, niż w przypadku samodzielnego zwiedzania.