Ból w czasie oddawania moczu, parcie na pęcherz, zwiększona częstość wizyt w toalecie – to tylko niektóre z objawów mogących wskazywać na zapalenie układu moczowego. W ich rozpoznawaniu przydatnym narzędziem diagnostycznym jest ultrasonografia. Dzięki badaniu możliwe jest znalezienie przyczyny dolegliwości i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlaczego USG układu moczowego jest tak ważne i jak się do niego przygotować?
Spis treści
Czym są zapalenia układu moczowego?
Zakażenie układu moczowego (ZUM) to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych powyżej zwieracza pęcherza moczowego. Są częste u kobiet, ze względu na ich uwarunkowania anatomiczne – szacuje się, że w ciągu życia u jednej na pięć pań ZUM wystąpi chociaż jeden raz. To 50 razy częściej niż w przypadku mężczyzn. Patogenem odpowiedzialnym za większość zachorowań jest Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową. Z powodu istotnych różnic w przebiegu i leczeniu ZUM, dzieli się je na następujące kategorie:
- niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego;
- nawracające zapalenie pęcherza moczowego;
- niepowikłane ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- powikłane zum;
- bakteriomocz bezobjawowy.
Wskazania do USG układu moczowego
Wskazaniem do USG układu moczowego są nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu i występowanie niżej wymienionych objawów:
- częstomoczu;
- bólu w czasie oddawania moczu;
- obecność krwi w moczu;
- bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub w podbrzuszu;
- zwiększona częstość oddawania moczu w nocy.
Jak przygotować się do USG układu moczowego?
Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem. Na 1-2 godziny przed badaniem wskazane jest wypicie co najmniej 1 litra wody niegazowanej.
Badanie najlepiej wykonać na czczo lub co najmniej 6 godzin po lekkim posiłku.
Jeśli były wykonywane, pacjent powinien zabrać wyniki wcześniej zleconych badań, przede wszystkim badania ogólnego moczu, morfologii i opis USG (o ile było wykonywane wcześniej).
Jak przebiega USG układu moczowego?
Głowica emituje ultradźwięki do okolic układu moczowego, które przenikają przez ludzkie tkanki i odbite wracają do urządzenia. Następnie aparat USG przekształca otrzymane dźwięki w obraz widoczny na monitorze. Lekarz używa głowicy aparatu pokrytej żelem do zobrazowania wypełnionego pęcherza. W przypadku, gdy chcemy ocenić zaleganie moczu w pęcherzu, po pierwszym etapie badania, pacjent udaje się do toalety, celem opróżnienia pęcherza a następnie lekarz jeszcze raz, przy pomocy aparatu USG, bada pacjenta. Dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć zaleganie moczu.
Podczas USG leży się na plecach, a także przekręca się na prawy i lewy bok – czasami do oceny obrazu nerek konieczne jest ułożenie się na brzuchu.