W dobie pędu, jaki ogarnia życie zawodowe i prywatne wielu osób, pojawiają się coraz częściej zaburzenia, z którymi ciężko poradzić sobie samemu. Stres, brak czasu na odpoczynek i przyjemności, niemożliwość realizowania własnych założeń w miejsce nieustannej konieczności dostosowywania się do wymagań innych osób są powodem frustracji, która może powodować zachowania o charakterze zaburzeń psychicznych. Zaburzenia w funkcjonowaniu psychiki mogą mieć podłoże tak, jak wspomniano wyżej, w aktualnej sytuacji danej osoby, która poprzez trudności, pojawiające się na co dzień przedkłada stres i napięcie na niemożliwość prawidłowego funkcjonowania w sferze psychiki. Źródłem kłopotów natury psychologicznej może być również problem, którego powodem jest nieprawidłowość, powstała w dzieciństwie, z którą dorosły człowiek podświadomie nie może sobie poradzić. Wizyta u psychologa, która jakiś czas temu była jeszcze powodem stresu oraz pewnego zakłopotania, dziś jest naturalnym, akceptowanym społecznie zachowaniem, które świadczy o dojrzałości emocjonalnej i chęci pozytywnych zmian. Chęć zmian musi bowiem wynikać z woli pacjenta. Nie jest możliwa pomoc psychologiczna wobec osoby, która tej pomocy nie chce.
Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?
Potocznie ujmuje się najczęściej, że ogół zachowań, mających na celu poprawę stanu psychicznego człowieka nazywamy psychologią i to, co prowadzi do polepszenia samopoczucia w kontakcie ze specjalistą, musi oznaczać wizytę u psychologa. Wiele w tym prawdy, jednak psychoterapeuta i psychiatra to również specjaliści, wpływający na kondycje psychiczną człowieka. Psychoterapeutą określimy psychologa, który prowadzi terapię z pacjentem, dobierając, wdrażając i realizując pewien plan, którego celem jest poprawa stanu psychicznego i wyeliminowanie źródła problemów natury psychicznej. Psychoterapeuta pracuje w sposób regularny i konsekwentny, a powodzenie terapii zależy od wielu czynników, między innymi od chęci zmian u samego pacjenta. Psychiatra jest specjalistą, który leczy choroby natury psychicznej, mając do dyspozycji produkty farmakologiczne oraz nierzadko środek w postaci leczenia szpitalnego. Dobór odpowiedniej metody eliminacji problemów psychicznych zależał będzie od specjalisty. Jeżeli posiadamy chęć uzyskania pomocy w rozwiązaniu swoich problemów psychicznych, warto na wstępie sięgnąć po poradę psychologiczną.
Komu pomoże pomoc psychologa?
Dobry psycholog np: https://www.strefazmiany.pl/, dzięki odpowiednio dobranym środkom, będzie mógł pomóc osobom, które zmagają się z wieloma problemami cywilizacyjnymi. Najważniejszą, a tym samym być może najtrudniejszą przyczyną wizyt u psychologów obecnie są uzależnienia. Osoby, zmagające się z uzależnieniem od środków psychoaktywnych: narkotyków, dopalaczy lub leków, uzależnieniem od alkoholu, gier hazardowych, pracy, zakupów, sexu, urządzeń elektronicznych muszą osobiście wykazać chęć uzyskania pomocy i zmiany nieodpowiedniej dla siebie i osób w swoim otoczeniu sytuacji. Często zdarza się, że osoba uzależniona jest namawiana do wizyty u psychologa lub stara się pójść tylko po to, aby uwolnić się od nacisku, stworzyć pozory opanowania sytuacji. Faktem jest jednak, że bez szczerej chęci zmiany terapia nie przyniesie spodziewanego efektu. Osoby, które posiadają problemy, związane z naciskiem otoczenia, w tym w grupach rówieśniczych lub zawodowych, powinny skorzystać z porady psychologa, aby ograniczyć ryzyko przekształcenia się problemów w chorobę o podłożu psychicznym. Do psychologa warto wybrać się w sytuacji, gdy problemy, powstałe w dzieciństwie lub w okresie wczesnej młodości nie pozwalają prawidłowo funkcjonować, wywołując przykre lub trudne wspomnienia. Pomoc psychologiczna może wystarczyć jako wizyta u specjalisty, może stać się wstępem do rozpoczęcia psychoterapii lub wskazaniem do skorzystania z pomocy psychiatry. Jeżeli problem natury psychicznej utrzymuje się, wpływając na jakość codziennego życia, nie warto rezygnować z pomocy psychologicznej, dzięki której można odzyskać równowagę.