Ubezpieczenie GAP przeznaczone jest dla osób, które decydują się na samochód z leasingu lub kupują go na kredyt. Warto go wykupić, ponieważ gwarantuje ochronę przed całkowitą utratą wartości pojazdu. Poznajmy lepiej ubezpieczenie GAP w leasingu!
Ubezpieczenie GAP w leasingu – czym właściwie jest?
Wyjaśnijmy na początek, co oznacza skrót GAP. To ubezpieczenie od straty finansowej (Guaranteed Asset Protection), jaką jest pełna utrata wartości pojazdu. Ubezpieczenie GAP w leasingu nie jest obowiązkowe, ale dodatkowe, lecz – jak wyjaśnimy – zdecydowanie warto o nim pomyśleć. Dzięki niemu bowiem odzyskujemy pieniądze stanowiące równowartość pojazdu, w sytuacji gdy wystąpi szkoda całkowita lub kradzieży auta.
To bardzo ważne, bo polisa pozwoli nam na uregulowanie raty wobec firmy leasingowej lub banku (w przypadku gdy zaciągnęliśmy kredyt na samochód). Tak więc mimo że jak kupujemy samochód lub korzystamy z leasingu i musimy zawrzeć ubezpieczenie OC i AC, to te polisy mogą okazać się niewystarczające, gdy dojdzie kradzieży pojazdu lub jego naprawa przekroczy 70% jego wartości rynkowej (tak zwykle wyceniają to ubezpieczyciele). Nie ma więc wątpliwości, że mając ubezpieczenie GAP w leasingu, tego asa w rękawie, nie trzeba się martwić, co zrobić w takiej sytuacji!
Ubezpieczenie GAP w leasingu – różne rodzaje. Czym się charakteryzują?
Jak widać, ubezpieczenie GAP w leasingu to rozwiązanie, którym zdecydowanie warto się zainteresować. Nim jednak zdecydujemy się je wybrać, powinniśmy wiedzieć, że istnieje kilka jego rodzajów (fakturowy, finansowy, indeksowy i Casco), a każdy z nich ma inną charakterystykę.
- GAP fakturowy to najdroższy rodzaj tego dodatkowego ubezpieczenia, ale za to zyskać można bardzo dużo, ponieważ ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty różnicy pomiędzy ceną samochodu widniejącą na fakturze, a jego wartością rynkową z dnia zdarzenia – wypadku bądź kradzieży.
- GAP finansowy to wręcz przeciwnie – najtańszy rodzaj ubezpieczenia GAP w leasingu. Sprawdza się zwłaszcza w leasingu z niskim wkładem własnym i wysoką kwotą wykupu pojazdu. Zawierając taką umowę, ubezpieczyciel powinien pokryć różnicę pomiędzy kwotą odszkodowania wypłaconego z AC a pozostałym do spłaty ratami leasingu.
- GAP indeksowy to szczególnie popularne ubezpieczenie GAP w leasingu w przypadku krótkich umów, zawieranych na okres dwóch, trzech lat. W tej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie w wysokości 20-30% wartości uszkodzonego bądź skradzionego auta. Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie ustaliliśmy warunki z ubezpieczycielem.
- GAP Casco pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC/AC a sumą ubezpieczenia AC, które jest ważne na dzień zawarcia umowy Autocasco.
Niezależnie, z jakiego rodzaju ubezpieczenia GAP w leasingu skorzystamy, czy będzie to GAP fakturowy, finansowy, indeksowy, a może Casco, możemy być pewni, że w razie wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia – wypadku bądź kradzieży pojazdu – odzyskamy dużą część kwoty stanowiącej jego wartość. Patrząc na to, jak wiele można zyskać, odpowiedź na to, czy warto wykupić ubezpieczenie GAP w leasingu, nasuwa się sama!