Jak wybrać lampę, aby była funkcjonalna, a przy tym pasowała do wnętrza naszego domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu to kwestia, która znacząco wpływa na komfort codziennego życia. Wybrane lampy będą towarzyszyć nam przez najbliższych kilka lat, dlatego warto wybrać takie modele, które szybko się nie znudzą. Design lamp powinien pasować do pozostałych elementów aranżacji, warto więc sięgać po projekty o prostych, ponadczasowych formach, które nigdy nie wychodzą z mody. Minimalistyczny design i stonowana kolorystyka sprawdzą się w wielu wnętrzach, zaś złote lub chromowane wykończenia podkreślają elegancki wystrój pomieszczenia. Przykładem mogą być lampy Zuma Line z serii Crystal lub Gem. Wygląd lampy jest bardzo ważny – w końcu musi podobać się domownikom, jednak równie istotną rolą są jej parametry świetlne.
Spis treści
Niższe rachunki za prąd
Oświetlenie to także świetna sposobność do tego, aby wygospodarować oszczędności związane z rachunkami za energię elektryczną. Wybierając lampy z zintegrowanym źródłem światła lub świetlówki LED, obniżamy zużycie prądu o około 80-90%. Dodatkowo lampy ledowe emitują światło o dowolnej barwie. W zależności od przeznaczenia danego wnętrza w domu potrzebujemy światła o różnych barwach. W sypialni oraz w salonie najlepiej sprawdzi się ciepłe światło z zakresu 2700-3200 Kelwinów. W łazience i kuchni dobrym wyborem będzie zastosowanie światła o barwie neutralnej, którego właściwości sprzyjają pracy intelektualnej oraz manualnej. W ostatnim czasie popularność zyskują świetlówki LED w wersji Smart, które są obsługiwane z poziomu aplikacji i emitują kolorowe światło. Taki rodzaj oświetlenia najbardziej sprawdzi się w pokoju nastolatka. Świetlówki LED Smart mają dodatkowe opcje, np. reagują na polecenia głosowe oraz mogą synchronizować się z muzyką.
Jaką jasność powinna osiągać lampa?
Przed zakupem warto prześledzić parametry świetlne danego modelu, aby mieć pewność, że będzie on odpowiadał naszym potrzebom. Pierwszym czynnikiem jest jasność emitowanego światła. Szacuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać 200-400 lumenów. Kolejną ważną kwestią jest wskaźnik oddawania barw. Wartość CRI (color rendering index) informuje nas o tym, w jakim stopniu światło emitowane przez daną lampę oddaje rzeczywiste kolory przedmiotów. Im wyższy wskaźnik tym lepiej. Warto wybierać lampy, których poziom CRI jest powyżej 70. Z kolei wskaźnik IP jest oznaczeniem, które określa odporność danej lampy na kontakt z wodą i ciałami stałymi. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności należy wybrać model ze stopniem ochrony co najmniej IP44. Wówczas mamy pewność, że tryskająca woda nie będzie stanowiła zagrożenia.
Plafon czy lampa wisząca?
Dobierając właściwą lampę do pomieszczenia musimy zwrócić uwagę na jego metraż oraz wysokość ścian. W małych i niskich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się plafony lub reflektory. Nie zabierają one cennej przestrzeni, a przy tym mogą wyglądać równie stylowo, co ozdobne lampy wiszące. Z kolei wysokie pomieszczenia są świetną przestrzenią do zaprezentowania ciekawych projektów lamp o nieco wydłużonej konstrukcji np. lampy Zuma Line z serii Riano.
Przydatną opcją w przypadku takich modeli jest możliwość regulowania wysokości zawieszenia oraz obracania źródłami światła. W ten sposób zyskamy większe możliwości operowania światłem we wnętrzu. Jeśli salon ma nieregularny kształt warto sięgnąć po model z kilkoma punktami świetlnymi, które doświetlą każdy zakamarek. Praktycznym wyjściem są lampy ledowe z funkcją zmiany natężenia światła.