Rodzaje kredytów — jaki kredyt wybrać, by sfinansować swoje marzenia?

Wymarzone wakacje w tropikach, gruntowny remont mieszkania, kupno upragnionego samo-chodu — jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować swoich marzeń z bieżących środków fi-nansowych, sięgnij po niedrogi kredyt bankowy. Jak wybrać ten, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby? Podpowiadamy.

Kredyt jest rodzajem umowy pomiędzy instytucją finansową i kredytobiorcą. Na mocy jej zapisów bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy. Obowiązkiem kredytobiorcy jest natomiast zwrot pożyczonych środków wraz z dodatkowymi kosztami we wskazanych w harmonogramie spłaty terminach oraz spożytkowanie pieniędzy zgodnie z treścią umowy.

Spis treści

Kredyt kredytowi nierówny

Kredyt bankowy może przybierać różne formy. Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla osób fizycznych to:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny,
  • kredyt konsumpcyjny (kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy, kredyt na karcie).

Przyjrzyjmy się nieco głębiej każdemu z nich.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, czyli przeznaczonym na konkretny cel. Może to być m.in. zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórym, zakup działki budowlanej, budowa czy remont domu. W zależności od zdolności kredytowej wnioskującego maksymalna kwota kredytu hipotecznego może wynosić nawet kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach — nawet przez 35 lat. Nieodzownym warunkiem otrzymania finansowana jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości (niektóre banki udzielą kredytu hipotecznego przy wpłacie 10% i wykupieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to produkt dedykowany osobom, które chcą kupić, wyremontować lub wybudować nieruchomość.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, bank spłaci aktywne zobowiązania w innych instytucjach finansowych, a Ty zamienisz kilka miesięcznych rat na jedną, niższą.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny przyniesie wymierne korzyści osobom, które mają aktywnych kilka kredytów i pożyczek, a ich terminowa spłata staje się coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt konsumpcyjny

Kredyt konsumpcyjny to – jak wskazuje jego nazwa – kredyt przeznaczony na spełnienie potrzeb związanych z konsumpcją. Może być to np.

  • kredyt samochodowy,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt na karcie, czyli karta kredytowa.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to kredyt przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Może być to więc nie tylko samochód, ale także motocykl, motorower, a nawet… łódź motorowa.
Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest nie tylko złożenie wniosku i posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej, ale także ustanowienie zabezpieczeń. Najczęściej są to: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu czy cesja z polisy AC. Dzięki zabezpieczeniom bank zmniejsza ryzyko towarzyszące zawarciu umowy kredytowej, a co za tym idzie – może zaproponować kredytobiorcy stosunkowo atrakcyjne warunki finansowania.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych dostępny w ofertach większości banków. W zależności od konkretnego kredytodawcy i zdolności kredytowej wnioskującego maksymalne kwoty kredytów gotówkowych wynoszą od kilkunastu aż do kilkuset tysięcy złotych. Ogromną zaletą takich produktów jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Może być to remont mieszkania, sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu czy nieprzewidzianych wydatków.

Kredyt na karcie, czyli karta kredytowa

Szczególnym rodzajem kredytu bankowego jest karta kredytowa. W przeciwieństwie do tych wypłacanych przelewem na konto kredytobiorcy przybiera formę określonego przez bank odnawialnego limitu środków. Każda zrealizowana kartą transakcja obniża limit, każda wpłata go odbudowuje. Korzystając z karty, możesz płacić za zakupy w stacjonarnych i internetowych punkach handlowych, kupować bilety lotnicze i rezerwować noclegi w hotelach. Jeśli spłacisz całe figurujące na wyciągu zadłużenie w trakcie okresu bezodsetkowego (w zależności od banku trwa on od 47 do 56 dni), nie zapłacisz odsetek.

Dobry kredyt bankowy powinien być nie tylko niedrogi, ale przede wszystkim precyzyjnie dobrany do potrzeb i oczekiwań kredytobiorcy. Szyty na miarę pozwoli realizować plany i marzenia bez zbędnych wyrzeczeń.

Źródło: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/rodzaje-kredytow/