Niemcy to kraj podzielony na wiele landów, zjednoczonych w Republikę Federalną. Chociaż każda z krain prowadzi różną politykę względem swoich mieszkańców, to wszystkie łączy spójny system podatkowy. Co warto o nim wiedzieć? Jakie podatni w Niemczech muszą regulować obywatele i mieszkańcy? Jakie są najważniejsze cechy niemieckiego systemu fiskalnego? Sprawdzamy.
Podatki w Niemczech trafiają do wspólnego budżetu państwa lub do landu. Te wspólne są dzielone zgodnie z zapotrzebowaniem na sport, edukację, zdrowie, transport czy usługi społeczne. Landy wykorzystują je natomiast zgodnie z własną potrzebą.
Cechy charakterystyczne dla niemieckiego systemu podatkowego
Niemcy starają się, aby ich system podatkowy był przede wszystkim efektywny. Co to oznacza w praktyce? Podatki w Niemczech mają być liczone tak, aby z jednej strony osoby nimi obciążone były w stanie je opłacać, a z drugiej – żeby budżet kraju czy landu był odpowiednio zaopatrzony. Ma uwzględniać także potrzeby socjalne obywateli. To oznacza, że osoby zarabiający poniżej 9 168 euro rocznie nie zapłacą np. podatku dochodowego. Z kolei Niemcy posiadający dzieci mogą liczyć na ulgi.
Niemiecki system podatkowy ma być także sprawiedliwy (zarówno pod względem wysokości podatków uzyskanych od dochodów pracowników lub obrotu firm) oraz przejrzysty. Niemieckiemu fiskusowi zależy na tym, aby podatnicy wiedzieli za co płacą, ile zapłacą, a także na co przeznaczane są odprowadzane przez nich środki.
Jakie obowiązują podatki w Niemczech?
Niemcy mają różne rodzaje podatków – wiele z nich jest podobnych do tych w Polsce. I tak podatki w Niemczech to przede wszystkim zobowiązanie od dochodu (wspomniane wyżej), odprowadzane od wynagrodzenia brutto. Tutaj funkcjonują dwie skale podatkowe – 14% oraz 45%.
Poza tym Niemcy mają także podatek od towarów i usług czyli VAT, którego standardowa stawka to 19%. U naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy także wiele innych zobowiązań fiskalnych, takich jak np. podatek kościelny odprowadzany przez wiernych deklarujących należność do określonej grupy wyznaniowej.
Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce? Wszystko zależy od punktu widzenia. W przypadku osób biedniejszych, rzeczywiście nasi zachodni sąsiedzi mają niższe zobowiązania (np. niższy VAT, wyższa kwota wolna od podatku, niższy pierwszy próg podatkowy), ale w przypadku bogatszych jest już odwrotnie (45% zamiast 32% próg podatkowy). Warto o tym pamiętać!