Każdy przedsiębiorca działający w branży przemysłowej wie, że magazyny odgrywają kluczową rolę w prawidłowym realizowaniu procesu logistycznego. Umożliwiają składowanie i przygotowywanie do wysyłki różnych materiałów, surowców i półfabrykatów. Do efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową jest potrzebne odpowiednie wyposażenie. Co się na nie składa? Sprawdź!
Spis treści
Sprzęt do składowania
Podstawowym wyposażeniem magazynu są różnego rodzaju regały przystosowane do składowania ładunków. W obiektach zajmujących się obsługą drobnych towarów najlepiej sprawdzają się tradycyjne regały półkowe, a w firmach specjalizujących się w przechowywaniu dużych towarów o nieregularnych kształtach — regały wspornikowe.
Z kolei przy towarach zgrupowanych na paletach najczęściej wykorzystuje się stałe i przesuwne regały paletowe oraz dobre do przechowywania jednorodnych produktów regały paletowe wjezdne typu „drive-in”.
W nowoczesnych obiektach doskonale sprawdzają się półautomatyczne rozwiązania magazynowe, np. transportery wahadłowe typu Shuttle marki Toyota. Pozwalają one stworzyć układy regałów bez korytarzy i zapewniają możliwość inteligentnego wykorzystania przestrzeni.
Maszyny i urządzenia transportowe
Ważnym elementem każdego magazynu są maszyny i urządzenia transportowe. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się:
- wózki unoszące — tzw. paleciaki, ręczne lub zasilane elektrycznie, które umożliwiają przemieszczanie zapasów na niedużą odległość. Pozwalają podnosić ładunki na niewielką wysokość i przeładowywać je z jednego środka transportu do drugiego;
- wózki widłowe — spalinowe lub elektryczne, zapewniają możliwość podnoszenia towaru na odpowiednią wysokość. Służą do umiejscowienia zapasów na przeznaczonych do tego miejscach w obiekcie;
- wózki naładowne — są ładowane ręcznie lub mechanicznie za pomocą narzędzi zewnętrznych. Pozwalają przewozić ładunki na duże odległości w obrębie magazynu.
W magazynach wielkopowierzchniowych oraz na placach przeznaczonych do składowania towaru o dużych gabarytach często stosuje się również dźwignice, suwnice, żurawie i wciągarki. W obiektach zajmujących się składowaniem materiałów masowych, drobnicowych i sypkich zastosowanie znajdują ponadto przenośniki taśmowe oraz ładowarki.
Podstawowe wyposażenie magazynu: podsumowanie
Ostateczny skład wyposażenia magazynu zmienia się w zależności od wielu czynników. Wpływ na końcowy wygląd przestrzeni magazynowej mają m.in. wielkość i funkcja poszczególnych pomieszczeń, rodzaj magazynowanych produktów oraz typ opakowań jednostkowych, zbiorowych i transportowych. Potrzeby jednych magazynów, przechowujących małą ilość towaru, w pełni zaspokoi paleciak ręczny, podczas gdy w innych, służących do składowania wielkogabarytowych ładunków, konieczne okażą się wózki widłowe o odpowiednio dużym udźwigu. Rodzaj wykorzystywanych maszyn i urządzeń transportowych, sprzętu do składowania oraz wyposażenia pomocniczego zawsze warto dopasować do specyfiki konkretnej działalności.