Dywersyfikacja inwestycji to jedna podstawowych zasad bezpiecznego inwestowania. Podzielnie budżetu i zainwestowanie w kilka sposobów pomnażania pieniędzy gwarantuje dużo wyższy poziom bezpieczeństwa i pozwala uniknąć całkowitej utraty środków. Z dywersyfikacji inwestycji może skorzystać każda osoba — nawet ta, która inwestuje małe sumy lub robi to okazjonalnie. Dzięki dywersyfikacji możemy znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na rzecz większych zysków i elastycznie przesuwać tę granicę. Czym zatem jest dywersyfikacja inwestycji? Dlaczego warto dywersyfikować kapitał przeznaczony na inwestowanie? Jak dywersyfikować kapitał? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady oraz wskazówki prezentujemy w dalszej części tekstu.
Spis treści
Czym jest dywersyfikacja inwestycji?
Dywersyfikacja inwestycji jest podzieleniem kapitału i zainwestowaniem go w kilka niezależnych biznesów. Rozdzielanie pieniędzy przeznaczonych na inwestycje ma na celu ograniczenie ryzyka, które czasami powoduje utratę wszystkich środków. Dywersyfikacje możemy przeprowadzać zarówno w małej liczbie podziału środków czy rozdziale w różnych branżach. Aby dywersyfikować środki przeznaczone na inwestycje — nie mogą one w znacznym stopniu być od siebie zależne. Optymalną dywersyfikacją jest rozdzielenie środków na biznesy w różnych branżach, o których decydują różne czynniki. Dywersyfikować możemy również, rozdzielając środki np. na zakup 2-3 akcji różnych firm zamiast jednej. Choć w tym przypadku dywersyfikację wykonujemy w obrębie jednej branży, również minimalizujemy ryzyko utraty wszystkich środków.
Dywersyfikować środki na inwestycje możemy zarówno samodzielnie lub korzystając z doradztwa finansowego. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w pomocy finansowej, co jest bardzo korzystne. Gdy dywersyfikujemy nasz portfel w razie problemów z jedną inwestycją — pozostałe pracować będą bezproblemowo, a my będziemy mogli nadrobić straty pierwszej nieudanej inwestycji. Dywersyfikacja może mieć również różne poziomy. Im na więcej części podzielimy naszą inwestycję, tym większy poziom bezpieczeństwa osiągniemy. Będzie on okupiony mniejszymi możliwościami zysków, ale samodzielnie możemy decydować, na czym i w jakiej proporcji nam zależy. Dzięki temu podejmiemy odpowiednią decyzję czy dywersyfikować tylko minimalnie kapitał i w dalszym ciągu liczyć na wysoki zarobek, czy zapewnić sobie bardzo duży poziom bezpieczeństwa na rzecz mniejszych zysków.
Dlaczego warto dywersyfikować kapitał?
Wiele osób nie dostrzega potrzeby dywersyfikacji kapitału inwestycji, co jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem. Dywersyfikacja jest bardzo ważna z kilku względów i jeśli mamy taką możliwość zdecydowanie warto z niej korzystać. Pierwszym powodem, dla którego dywersyfikacja jest tak ważna, jest ryzyko bankructwa. Lokując wszystkie swoje pieniądze w jeden biznes, istnieje duże ryzyko, że w razie problemów lub komplikacji stracimy cały swój kapitał i zbankrutujemy. Jest to bardzo poważna groźba, gdyż na rynku inwestycji nie ma “pewnych rozwiązań” czy “pewnych inwestycji”. W każdej opcji — nawet tej najsolidniej się prezentującej istnieje ryzyko “klapy”. W przypadku gdy dywersyfikujemy nasz kapitał, a jeden z biznesów upadnie, będziemy mogli prowadzić nadal drugi. Przełoży się to na możliwość odrobienia strat. Dzięki temu dalej pozostaniemy “ w grze” i będziemy mogli odrobić stracone fundusze.
Drugim plusem dywersyfikacji jest utrzymanie płynności finansowej w razie problemów. Przy niepowodzeniu jednej inwestycji w dalszym ciągu będziemy posiadać pieniądze. Będziemy mogli zatem opłacić bieżące sprawy — niezwiązane z inwestycjami. W przypadku niepowodzenia jednej inwestycji, w którą włożyliśmy wszystkie nasze oszczędności, nie będziemy mieli pieniędzy np. na regulowanie aktualnych rachunków co może pociągnąć za sobą kolejne negatywne skutki. Dywersyfikacja kapitału inwestycyjnego jest bardzo ważna. Najlepszym przykładem są osoby znane w kręgu biznesowym, które nigdy nie inwestują wszystkich środków w jeden biznes. Zdecydowanie warto brać z nich przykład i również korzystać z wszystkich plusów, jakie daje nam dywersyfikacja.
Jak dywersyfikować kapitał
Jeśli zdecydowaliśmy się dywersyfikować nasz kapitał inwestycyjny i uruchomić kilka niezależnych inwestycji mamy też kilka możliwości. Pierwszą z nich jest dywersyfikacja obrębie jednej branży. Jeśli znamy się tylko na niej lub chcemy tylko w niej inwestować, warto podzielić, chociaż środki na kilka niezależnych opcji. Gdy gramy na giełdzie i inwestujemy pieniądze w papiery wartościowe czy indeksy warto zakupić, jest kilka opcji. Gdy inwestujemy w samochody — dobrym posunięciem będzie zakup 2 aut niż 1.
Dywersyfikacja obrębie różnych branż jest drugim sposobem na podzielenie kapitału. Jeśli nie zależy nam na jednej branży, powinniśmy skorzystać z kilku opcji. Warto przykładowo zainwestować pieniądze np. w złoto obrazy i wina. Nie są to kategorie powiązane ze sobą a w przypadku upadku jednej lub nietrafienia z konkretną inwestycją nie utracimy całego kapitału.
Kolejnym sposobem dywersyfikacji środków jest rozdzielenie i podzielenie pieniędzy. Możemy podzielić je na dwie, trzy, cztery lub więcej części. Im większa liczba inwestycji, tym mniejsze ryzyko całkowitego bankructwa. Wraz z dużą liczbą inwestycji spada również ewentualny potencjalny zysk. Dzięki tej zależności możemy samodzielnie zdecydować czy zależy nam na bezpieczeństwie i w jakich proporcjach.
Porada: Dywersyfikując zyski, nigdy nie powinniśmy inwestować wszystkich pieniędzy, jakie posiadamy. Na żadnym rynku nie ma 100% inwestycji czy pewnych biznesów. Zdecydowanie najlepiej jest zainwestować tylko taką sumę, jaką możemy stracić, a jej brak nie spowoduje u nas perturbacji i nie wpłynie negatywnie na życie. Inwestowanie tylko takiej sumy, na jakiej stratę możemy sobie pozwolić, jest najlepszą opcją.