Współczesne systemy transportu wewnętrznego to zaawansowane technologicznie, często mocno rozbudowane instalacje, które mogą pracować w trybie ciągłym, bez stałego nadzoru, w pełni automatycznie. W ich skład wchodzą różne urządzenia, ściśle dopasowywane do specyfiki konkretnego zakładu. Jednym z najczęstszych wyborów są transportery rolkowe, nazywane również przenośnikami rolkowymi. Co warto o nich wiedzieć? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
Czym są transportery rolkowe?
Transportery rolkowe to urządzenia, które służą do transportowania różnych ładunków na bliskie odległości. Dlatego stosuje się je w systemach transportu wewnętrznego, najczęściej na potrzeby zakładów produkcyjnych, magazynów, sortowni, centrów dystrybucyjnych i wielu innych.
To warto wiedzieć
Można się również spotkać z innymi nazwami tych urządzeń, jak przenośniki rolkowe/wałkowe, taśmociągi rolkowe czy podajniki rolkowe.
Transportery rolkowe nie są skomplikowanymi urządzenia, a prostotę ich konstrukcji należy uznać za zaletę – minimalizuje to ryzyko wystąpienia poważnych i trudnych do usunięcia usterek. Standardowy przenośnik rolkowy składa się z dwóch równoległych burt, do których prostopadle mocowane są wałki. Po umieszczeniu ładunku na rolkach może być on swobodnie przesuwany w zadanym kierunku.
Co ważne, transportery rolkowe sprawdzają się do przenoszenia zarówno ładunków w opakowaniach, jak i luzem. Dlatego mają bardzo szerokie zastosowanie i spotyka się je w zakładach należących do przedsiębiorstw działających w najróżniejszych branżach.
Zalety transporterów rolkowych
Transportery rolkowe przede wszystkim są uniwersalnymi urządzeniami przystosowanymi do transportu bliskiego. Doskonale sprawdzają się do przenoszenia różnych ładunków – ich parametry robocze można precyzyjnie dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa.
Kolejną zaletą tych urządzeń jest wspomniana wcześniej prostota konstrukcji, a tym samym niska awaryjność. Prawidłowo dobrane, dobrze wykonane i zamontowane przenośniki mogą pracować bez usterki przez wiele lat, wymagając jedynie standardowych czynności obsługowych i serwisowych.
Przenośniki rolkowe znakomicie sprawdzają się do budowy systemu transportu wewnętrznego łączącego różne budynki należące do tego samego przedsiębiorstwa. Można je wykorzystać np. do przenoszenia ładunków z magazynu do sekcji produkcyjnej i dalej do działu pakowania i wysyłki.
Dlaczego warto zainwestować w te urządzenia transportu bliskiego? Podstawowym argumentem jest to, że transportery rolkowe znacząco odciążają pracowników, w dużej mierze automatyzują funkcjonowanie zakładu, mogą pracować bez przerwy, również w godzinach nocnych, co przyspiesza produkcję i tym samym efektywność oraz zyskowność przedsiębiorstwa.
Więcej o transporterach rolkowych i ich zastosowaniu w przemyśle możesz przeczytać w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/transportery-rolkowe-niezastapione-w-transporcie-wewnatrzmagazynowym/.
Gdzie zamówić transportery rolkowe?
Najlepszym wyborem z punktu widzenia oczekiwanej jakości transporterów i poprawności ich doboru oraz montażu jest zakup tych urządzeń bezpośrednio od producenta. Na polskim rynku szczególnie dobrą opinią cieszy się spółka PROMUS Katowice, w której ofercie znajdziesz nie tylko przenośniki rolkowe, ale też szereg innych urządzeń wchodzących w skład systemów transportu wewnętrznego, w tym:
- windy przemysłowe,
- przesuwnice,
- stoły obrotowe,
- obrotnice,
- sztaplarki,
- stoły podnoszone,
- naczepy samozaładowcze,
- stacje dokowania automatycznego.
PROMUS Katowice to jeden z najbardziej uznanych producentów linii transportowych, gwarantujący kompleksową realizację inwestycji. Spółka od 30 lat dostarcza zaawansowane, najnowocześniejsze rozwiązania na rzecz klientów z wielu sektorów przemysłu, w tym z branży automotiv czy meblarskiej.