Dobrze zaprojektowane szafy ubraniowe, mimo że nie mają dużych wymiarów, potrafią pomieścić wszystko. Powinny być na tyle duże, aby w ich wnętrzu znalazły się miejsce na wieszaki, praktyczne półki i wyjątkowo przydatne szuflady. Pracownicze szafy są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wielu miejsc pracy. Zazwyczaj szafy BHP umożliwiają pozostawienie i oddzielenie ubrań osobistych od odzieży roboczej.
Spis treści
Szafy BHP na ubrania – czym się powinny charakteryzować?
Wszystkie szafy ubraniowe, nie tylko szafy BHP, powinny być wyposażone w półki i przynajmniej jeden drążek na wieszaki na ubrania. Dobrym rozwiązaniem jest, kiedy półki znajdują się na różnej wysokości. Szafy powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, wówczas mogą być eksploatowane przez wiele lat. Dobry projekt i stabilna konstrukcja sprawiają, że meble metalowe zapewniają bezpieczne użytkowanie. Szafy ubraniowe mogą być również przedzielone ścianką działową, zapewniającą możliwość korzystania z niej przez dwóch pracowników, jest to szczególnie przydatne rozwiązanie na małej powierzchni, gdzie nie ma możliwości rozlokowania większej ilości mebli. Szafy BHP z reguły zabezpieczają mienie pracowników przed uszkodzeniem i kradzieżą, ale mogą to być meble specjalistyczne, np. wirusobójcze. W ich wnętrzu są umieszczone lampy UV, które skutecznie dezynfekują zawartość.
Szafy ubraniowe BHP – zastosowanie
Charakter szatni w dużej mierze jest uzależniony od branży. W miejscach pracy biurowej szatnie i znajdujące się w nich szafy ubraniowe wyglądają inaczej niż w miejscach przemysłowych, takich jak huty, szwalnie i kopalnie. Szatnie są uznawane za pomieszczenia higieniczno- sanitarne, ich status jest uregulowany odpowiednimi przepisami. Każdy pracodawca ma obowiązek udostępnienia takiej przestrzeni pracownikom do zmiany odzieży i przechowywania ubrań prywatnych i ochronnych. Meble metalowe przeznaczone dla pracowników są wykorzystywane szczególnie w takich miejscach, gdzie ze względu na wykonywane obowiązki dochodzi do dużego zanieczyszczenia. Odzież ochronna powinna być oddzielona od ubrań prywatnych, takie miejsca to;
- laboratoria,
- zakłady produkcyjne,
- warsztaty.
Funkcjonalne urządzenie takich powierzchni zapewnia dobre samopoczucie oraz poprawia wydajność i efektywność pracowników.
Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru szaf ubraniowych BHP?
Wybierając szafy ubraniowe dla pracowników, należy wziąć pod uwagę ich konstrukcję, gabaryty oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Dobrym rozwiązaniem są szafy gospodarcze, z tego względu, że są solidne i wytrzymałe, można je również w prosty sposób pielęgnować i poddawać dezynfekcji. Mogą być wykonane ze stali:
- kwasoodpornej,
- ocynkowanej,
- albo nierdzewnej.
Dobre szafy ubraniowe powinny być oparte na solidnych zamkniętych profilach. Zazwyczaj meble metalowe wyposażone są w wentylację umożliwiającą dostęp świeżego powietrza. W miejscach, w których szafy BHP podlegają przepisom prawnym, powinny być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami.