Szkła kontaktowe stały się znacznym ułatwieniem, dla wszystkich tych, którzy zmagają się z wadą wzroku. Są znacznie bardziej funkcjonalne niż tradycyjne okulary. Jednak nierzadko pierwsza styczność z nimi bywa kłopotliwa. Dodatkowo, ich nieodpowiednia pielęgnacją, może zakończyć się ich uszkodzeniem. Co powinniśmy wiedzieć o soczewkach kontaktowych i jak o nie odpowiednio dbać?
Spis treści
Zalety soczewek kontaktowych
Pierwszą i najważniejszą zaletą szkieł kontaktowych jest komfort ich użytkowania. Są one po prostu wygodne. Nie ograniczają żadnej aktywności fizycznej, a także zapewniają maksymalne pole widzenia. W przypadku osób aktywnie uprawiających sport ma to ogromne znaczenie. Odpowiednio zaaplikowane soczewki, przez cały dzień ich użytkowania pozostają na swoim miejscu. Dochodzi do tego aspekt czysto estetyczny. Nie wszyscy wyglądają dobrze w okularach i nie wszyscy chcą je nosić. Oprócz korekcji wzroku, soczewki mogą również zmienić ich kolor. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kolorowych szkieł kontaktowych, dzięki którym w prosty sposób zmienimy kolor swojej tęczówki. Ważną zaletą jest również higieniczność. Soczewki w większym stopniu niż okulary chronią nasze oczy przed pyłem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami.
Jak poprawnie aplikować szkła kontaktowe?
Często pierwsza aplikacja może być nieudana. Nie zrażajmy się jednak, bo zakładanie szkieł kontaktowych to w rzeczywistości jedna z prostszych czynności. Podczas wizyty, pierwsze soczewki zakłada specjalista, a następnie sprawdza czy czujemy się komfortowo i nic nam nie przeszkadza. Zostajemy również poinstruowani jak powinniśmy je aplikować. Jednak wiadomo, że łatwiej powiedzieć niż zrobić. By zakładanie szkieł kontaktowych przebiegło pomyślnie powinniśmy trzymać się kilku reguł:
- zawsze zaczynajmy od prawego oka
- soczewkę wyjmujemy z opakowania, używając tylko i wyłącznie opuszka naszego palca
- ostrożnie sprawdźmy jej kształt, czy nie jest uszkodzona, ani odwinięta w przeciwną stronę
- spokojnie, bez nerwów podciągamy górną powiekę prawego oka
- aplikujemy soczewkę
- mrugamy kilka razy by znalazła się ona na właściwym miejscu
Kolejne aplikacje będą już przysłowiową bułką z masłem. Pamiętajmy aby nie wykonywać gwałtownych i nerwowych ruchów, a do zakładania szkieł kontaktowych podejść ze stoickim spokojem.
Jak powinno się dbać o soczewki?
Wbrew powszechnie krążącym mitom, pielęgnacja soczewek nie zajmuje dużo czasu. Wszystko zależy od rodzaju szkieł jakich używamy. Soczewki jednodniowe po prostu wyrzucamy po całym dniu, by rano założyć czyste i świeże. Jeśli używamy szkieł, o regularnej wymianie, oznacza to nic więcej jak ich zdezynfekowanie i czyszczenie. Do tego celu potrzebny nam będzie specjalny płyn, który zazwyczaj poleca okulista. Pielęgnacja jest bardzo prosta. Umieszczamy soczewkę na dłoni i nanosimy na nią kilka kropel płynu. Następnie delikatnie pocieramy ją palcami. Do pojemnika przeznaczonego do przechowywania szkieł, wlewamy niewielką ilość płynu i umieszczamy w nim soczewki na całą noc. Rano, zakładamy ponownie wyczyszczone i zdezynfekowane szkła kontaktowe.