Rower stacjonarny jest bardzo popularnym sprzętem, który można spotkać w klubach fitness, ale wiele osób decyduje się też na zakup takiego urządzenia do domu. Wynika to z faktu, że jest to uniwersalne rozwiązanie, z którego mogą korzystać praktycznie wszyscy członkowie rodziny. Może być on wykorzystywany zarówno do bardziej intensywnych treningów, jak i rekreacyjnych aktywności dla osób starszych. Jakie korzyści wiążą się z ćwiczeniami na takich rowerkach?
Dlaczego warto ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?
Niektórym osobom treningi na rowerze stacjonarnym mogą się wydać nieco monotonne, gdyż w przeciwieństwie do ćwiczeń plenerowych, odbywają się cały czas w jednym miejscu i w zamkniętym pomieszczeniu. Mimo wszystko z takim sprzętem wiąże się wiele korzyści. Przede wszystkim można ćwiczyć na nim cały rok i także w zaciszu domowym. Oznacza to, że treningi nie są uzależnione od pogody na zewnątrz, a dodatkowo można je wykonywać o dowolnej porze dnia, gdy akurat ma się wolną chwilę. W odróżnieniu od warunków plenerowych nie trzeba się także skupiać na ewentualnych przeszkodach czy utrzymaniu równowagi. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które podczas treningów kontrolują tętno, gdyż na takim rowerze można bez problemu utrzymać stałe tempo i prędkość. Jednocześnie rower stacjonarny jest bardzo bezpiecznym sprzętem do treningów kondycyjnych, który nie przeciąża stawów – z tego względu mogą z niego korzystać również osoby starsze, przechodzące rehabilitację czy zmagające się z otyłością. Wreszcie taki rower umożliwia również dopasowanie trudności i intensywności treningu do planu oraz możliwości konkretnej osoby.
Jakie będą efekty treningów na rowerze stacjonarnym?
Jazda na rowerze stacjonarnym poprawia ogólną kondycję i wytrzymałość organizmu, wspierając działanie układu krążenia oraz oddechowego. Przy okazji takich aktywności można spalić dużo kalorii, więc to także dobre rozwiązanie dla osób, które próbują schudnąć – takie treningi powinny być prowadzone przez przynajmniej kilkadziesiąt minut i w stałym tempie. Ćwiczenia na rowerku wzmacniają także mięśnie nóg, szczególnie w przypadku osób początkujących. Należy natomiast podkreślić, że o ile możliwy jest pewien przyrost masy mięśniowej na nogach czy pośladkach, to nie są to ćwiczenia, które dadzą efekty na jakim zależy zawodnikom fitness czy kulturystom, gdyż nie da się dzięki nim aż tak rozbudować mięśni. Bardziej zaawansowane efekty są uzależnione od intensywności oraz poziomu przeprowadzanych treningów. Poprzez stosowanie interwałów, dynamicznego przyspieszania oraz zwiększanie obciążeń, można poprawiać zarówno wytrzymałość, jak i siłę organizmu. Z tego względu większość rowerków stacjonarnych posiada opcję regulowania oporu, dzięki czemu można stale zwiększać trudność treningów i dzięki temu osiągać odpowiedni progres. Tym samym treningi w jednostajnym tempie będą sprzyjały spalaniu tkanki tłuszczowej, natomiast ćwiczenia o dużej intensywności i przeprowadzane krótszymi seriami, pozwalają wzmocnić mięśnie nóg i poprawiać dynamikę.
Bibliografia: https://www.planetafit.pl/rower-stacjonarny-a-odchudzanie-efekty-cwiczen/